LÉČBA LUPÉNKY
CO JE TO LUPÉNKA
Psoriáza, jinými slovy lupénka (latinsky psoriasis vulgaris), je jedním z nejčastějších kožních neinfekčních onemocnění postihující kůži, avšak kromě pokožky může postihovat též nehty a klouby.
Proč lupénka u lidí vzniká, není přesně známo, jsou ale definovány některé vlivy, které při vzniku lupénky hrají svou roli.
Mezi ty nejvýznamnější vlivy vzniku lupénky patří:
- Dědičnost
- Autoimunita
- Vnější prostředí
Lupénka se nejčastěji objevuje na vnější straně loktů a kolen v podobě červených šupinatých ložisek na kůži, která se olupují. V těch závažnějších případech však může olupující se pokožka pokrývat téměř celé tělo. Kromě kůže mohou být postiženy také nehty na nohou i na rukou. U 10–20 % pacientů je možné také postižení kloubů, které může vést až k deformaci kloubu a úplné ztrátě jeho funkce.
JAKÉ JSOU MOŽNOSTI LÉČBY
- 1VNĚJŠÍ OŠETŘENÍ MÍST ZASAŽENÝCH LUPENKOULéčba lupénky pomocí mastí, krémů, gelů, pleťových vod a podobně.
- 2VNITŘNÍ LÉČBA LUPÉNKY POMOCÍ LÉKŮLéky podávané v tabletách či injekcích používaná u závažnějších forem nemoci. Oproti lokální vnější léčbě lupénky je tu vyšší riziko nežádoucích účinků. Do tohoto směru spadá i Biologická léčba lupenky. Biologická léčba zasahuje do imunitních mechanismů cíleně.Tlumí zánět v rané fázi, tedy v situaci, kdy ještě není dostatečně rozvinutý.
- 3FOTOTERAPIEPoznatky dnešní vědy ukazují, že každodenní nepříliš dlouhé vystavení se slunečnímu záření zmírňuje příznaky lupénky. Přesněji se jedná o krátkovlnnou složku ultrafialové záření. Naprostou špičkou fototerapeutické léčby lupénky je dnes excimerový laser XTRAC 308nm.
LÉČBA LUPÉNKY EXCIMEROVÝM LASEREM
- Jedná se o neinvazivní metodu určenou pro léčbu lupénky a jiných specifických kožních poruch monochromatickým světelným paprskem vlnové délky 308 nm.
- Laserový paprsek zasáhne postižené buňky, které se poté rychle odhojí.
- Léčba lupenky excimerovým laserem je vysoce účinná a zamezuje ztenčení kůže nebo vzniku jizev po ošetření.
VÝHODY
- Ošetření excimerovým laserem je extrémně rychlé - 20% povrchu těla můžeme ošetřit během 5 minut
- Nedochází k UV expozici zdravé kůže
- Lze ošetřit místa, která jsou pro běžnou léčbu těžce zasažitelná (vlasatá část hlavy, dlaně, chodidla, lokty)
- Nezatěžuje organizmus vedlejšími účinky
- Nemusíte si denně natírat postižená místa krémy a jinými lokálními přípravky
- Dosahuje >87% zlepšení u více pacientů a za kratší dobu
- Jako metoda léčby je lacinější než alternativní způsoby
CO ŘÍKÁ ODBORNÍK
Co o léčbě lupénky excimerovým laserem XTRAC 308nm říká v krátkém videu odborník na kožní nemoci MUDr. Michal Sičák z Centra klinické a estetické medicíny.
DOKUMENTACE ÚČINKŮ EXCIMEROVÉHO LASERU





