STAŠEK

Jak jsem k tomu přišel? Tedy k lupénce?

Vysypala se mi asi v patnácti letech. Jsem tehdy netušil, co to je. Akorát mi bylo jasné, že to je po styku s cementem. Časem se to srovnalo, a pokud jsem nepracoval s vápnem, cementem či neškrábal brambory, tak byl klid. Nic jsem neřešil až do vojny, kde bylo spouštěčů víc. Ale ani tam mi nikdo nesdělil tu správnou diagnozu. Pokud vůbec, tak mi to léčili různě, jak kde a koho napadlo, s různými úspěchy i propadáky.

A kdy jste se dostal k diagnoze Lupénka?

Až při prohlídce na první vojenské cvičení. Byl tam mladý medik (možná po kožním rigorozu) ten mi řek čí jsem a s kým jsem se dal do spolku. (Při soukromé audienci mi vysvětlil, že je to na furt, co se s tím dá či nedá dělat, jakých můžu dosáhnout výsledků.) To už bylo cca osm let po seznámení a prvních námluvách. Pak už byly zásahy proti lupénce cílené a s častějšími vítězstvími.

A teď co dál?

Asi čtyřicet let bitev se střídavými úspěchy a neúspěchy, a že jsem se snažil. V devadesátém roce byla založena SPAE. (Společnost psoriatiků a atopických ekzematiků jako pacientská organizace.) Tam jsem se snažil angažovat a taky díky tomu poznal jeden z prvních excimerových zářičů u nás. Byla toho plná místnost – skříň jak dědova jarmara – stůl další půlpokoj, po dvou týdnech to kikslo. Muselo se to vrátit a bylo po zkoušení. Ale z té chvilky se dalo soudit, že to není plácnutí do vody. Že by to mohlo fungovat.

Takže začátek rozuzlení?

Přesně tak. Přišlo seznámení s paní Alenou Bajtošovou – majitelkou centra léčby lupénky a vitiliga Můj člověk a s jejím kolegou masérem Čermákem.

Pořídili si nejnovější excimerový přístroj (cena jak za střední vilu) VTRAC (paní Alena tomu říká lampička). Je to malé, je to na kolečkách a od absolvování kúry s tímhle malým zázrakem já nemám o čem mluvit. Jsem „čistej jak slovo Boží“.

Větší zázrak v našich poměrech je získání úhradového kódu od pojišťovny, takže za ozařování se už neplatí, jde to na pojišťovnu.

A nezbývá mi, než dál slovo majitelům, aby doplnili technikálie, neb k tomu se vyjadřovat nemůžu.

Stašek

FOTODOKUMENTACE